Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.7g |
| Saturated Fat | 11.9g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68% |
| Saturated Fat Value | 11.9g |
| Score | 7 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop Pr!x Garantie Mozzarella 600g (Similarity score: 19.35)
- Le Crêmet D’anjou Nature (Similarity score: 22.34)
- Dennree Schmand (Similarity score: 25.22)
- I Skream Ice Cream Bars (Similarity score: 25.79)
- Jean Roze Jean Rozé Steaks Hachés Pur Bœuf 20% Mg La Barquette De 800 G (Similarity score: 26.64)
- Jean Roze Viande Hachée 20% Mg 600grs (Similarity score: 26.64)
- Steak Haché 5% (Similarity score: 26.64)
- Steak Haché Pur Bœuf (Similarity score: 26.64)
- Mozzarella Unica Di Bufala (Similarity score: 27.83)
- Fattorie Degli Alburni,diano,diano Casearia Fior Di Latte (Similarity score: 29.48)
- Colle Maggio,diano,diano Casearia,todis Provola Affumicata Al Naturale (Similarity score: 29.75)
- P'tit Louis,savencia P'tit Louis Vache 25 % Enrichi En Calcium Vitamin (Similarity score: 30.00)
- Paso Préfou Chèvre & Miel (Similarity score: 30.31)
- Bonne Maman Dark Chocolate Crème With A Touch Of Sea Salt (Similarity score: 30.42)
- Les Siphonés Mousse Au Chocolat Aux Oeufs By Norbert (Similarity score: 30.51)