I-Skream Ice cream bars
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 7.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 4.48g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.48g |
| Saturated Fat | 10.45g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 69.99330207635633% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 10.5g |
| Score | 8 |
| Sodium | 82mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 82mg |
| Sugars | 5.97g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dennree Schmand (Similarity score: 17.50)
- Le Crêmet D’anjou Nature (Similarity score: 17.86)
- Vanilla Milk Chocolate Light Ice Cream Bars, Vanilla Milk Chocolate (Similarity score: 19.87)
- Froiz Conos Cones (Similarity score: 21.93)
- Bonne Maman Dark Chocolate Crème With A Touch Of Sea Salt (Similarity score: 22.44)
- Beauvoords Bakhuis Crêpes À L'ancienne (Similarity score: 22.48)
- Dovgan Plombir (Similarity score: 22.54)
- Ice Cream (Similarity score: 22.63)
- Tam Yağlı Süt (Similarity score: 23.90)
- Amy's Amy's, Cool Scoops, Organic Coconut Milk Non Dairy Frozen Dessert, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 24.13)
- Häagen Dazs Milk & Creams Classic Milk Douceur De Lait (Similarity score: 24.63)
- Beauvoords Bakhuis 11 Crêpes De Beauvoorde À La Bière (Similarity score: 25.16)
- Les Siphonés Mousse Au Chocolat Aux Oeufs By Norbert (Similarity score: 25.57)
- Vanilla Dark Chocolate Almond Light Ice Cream Bars, Vanilla Dark Chocolate Almond (Similarity score: 25.72)
- Mozzarella (Similarity score: 25.79)
Ingredients List
- Milk
- E410
- E407
- Stevia Leaf Extract
- Milk Chocolaty Coating
- Caramel Swirl
- Maltodextrins
- Cream
- Inulin Erythritol
- E422
- Natural Flavouring
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)