MyProtein Lean flapjack
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1293kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1293kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 13 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 13 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.181818181818183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.2% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -5 |
| Sodium | 216.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 216mg |
| Sugars | 2.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Myprotein,my Protein Skinny Flapjack Banoffee (Similarity score: 5.66)
- Sunshine Burgers Falafel 3 Organic Veggie Burgers (Similarity score: 35.24)
- Lentejas (Similarity score: 36.55)
- Funghi Porcini (Similarity score: 36.81)
- Netto Sardines Au Citron (Similarity score: 36.96)
- Kashi Go Original Breakfast Cereal Nongmo Project Verified (Similarity score: 37.37)
- Kashi Kashi Golean Cereal Original 1 6oz (Similarity score: 38.22)
- Kashi Golean Cereal Original 21oz (Similarity score: 38.22)
- Antonio Amato Tortelloni 'nduja E Ricotta Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 39.19)
- Pietro Castelli Conchiglioni (Similarity score: 39.41)
- Natural Peanut Butter (Similarity score: 39.50)
- Liquirizia Purissima (Similarity score: 40.19)
- Tronchetti Pastilles De Réglisse (Similarity score: 40.19)
- Soreen Banana Loaf (Similarity score: 40.65)
- Sardine In Olio Di Oliva (Similarity score: 41.52)
Ingredients List
- Oat
- Natural Flavouring
- Colour
- Sweetener
- Soy Protein
- Tapioca Starch
- Salt
- Chicory Root
- Humectant
- Pea Protein Isolate
- Banana
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)