Natural Peanut butter
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1308kj (313 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1308.0kj (313 calories/kcal) |
| Fiber | 9.375 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.38 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 25g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 25.0g |
| Saturated Fat | 7.8125g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 15.625% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.6% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 7 |
| Sodium | 203.125mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 203.1mg |
| Sugars | 3.125g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Netto Sardines Au Citron (Similarity score: 20.42)
- La Belle Iloise Sardines Aux Deux Piments Et Sa Note De Citron (Similarity score: 21.88)
- La Belle Iloise Sardines Aux Deux Piments Et Sa Note De Citron (Similarity score: 21.88)
- Sardine In Olio Di Oliva (Similarity score: 27.95)
- Pietro Castelli Conchiglioni (Similarity score: 28.46)
- Performance Protein Bar (Similarity score: 30.26)
- Kashi Golean Cereal Original 21oz (Similarity score: 31.92)
- Kashi Kashi Golean Cereal Original 1 6oz (Similarity score: 31.92)
- Kashi Go Original Breakfast Cereal Nongmo Project Verified (Similarity score: 33.24)
- Houmous (Similarity score: 34.24)
- Metro Chef Sauce Pesto Alla Siciliana (Similarity score: 35.05)
- Sardines Huile De Tournesol Avec Du Piment (Similarity score: 35.64)
- Le Houmous Aux Zestes De Citron (Similarity score: 35.91)
- Houmous Aux Citrons (Similarity score: 35.91)
- Myprotein,my Protein Skinny Flapjack Banoffee (Similarity score: 36.78)