Nature Active Bio Bio Ravioli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017.0kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 19 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 19.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 65.16853932584269% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.2% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 8 |
| Sodium | 180.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180.0mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wicked Kitchen Asparagus & Peppercorn Ravioli (Similarity score: 32.11)
- Petrella Petrella (Similarity score: 34.46)
- Plain Croissant (Similarity score: 35.82)
- Robert Esposito Ravioli Ricotta Epinard (Similarity score: 37.65)
- Traditional Pie (Similarity score: 37.75)
- Carrefour Burrata (Similarity score: 38.85)
- Carrefour Burratina (Similarity score: 38.85)
- Brimi Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 38.98)
- Auchan Burrata (Similarity score: 39.26)
- Auchan Burrata (Similarity score: 39.26)
- Mmm!,auchan Burrata (Similarity score: 39.26)
- Monoprix Gourmet,monoprix Burrata Coeur De Crème Fondant (Similarity score: 39.36)
- Latterie Friulane,parmalat Mozzarella Castello (Similarity score: 39.60)
- Latterie Friulane,parmalat Mozzarella Castello (Similarity score: 39.60)
- Sigara Böregi (Similarity score: 39.77)