Magnum Magnum no added sugar vanilla caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7999999523163g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 9.6000003814697g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64.00000254313133% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64% |
| Saturated Fat Value | 9.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 68.000000715256mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnum,gb Glace Magnum No Added Sugar (Similarity score: 0.00)
- Nestlé Nestle Extra Thick Cream (Similarity score: 16.75)
- Otantic Crème Glacée Noix De Coco (Similarity score: 19.31)
- Gaufrettes Cream Wafers (Similarity score: 19.89)
- Ricotta (Similarity score: 20.58)
- Le Crêmet D’anjou Nature (Similarity score: 21.48)
- Froiz Conos Cones (Similarity score: 21.50)
- Häagen Dazs Gluten Free Coffee Ice Cream Cup (Similarity score: 22.74)
- Magnum,gb Glace Magnum Forest Fruits (Similarity score: 23.46)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Cherry Fudge Chunk (Similarity score: 24.17)
- Danone Casancrem (Similarity score: 24.22)
- Clover, Clover Stornetta Farms Inc Clover, Ice Cream, Cowlifornia Sweet Cream (Similarity score: 24.27)
- Dovgan Plombir (Similarity score: 24.31)
- Meijer Ice Cream (Similarity score: 24.58)
- Haagen Dazs Coffee Ice Cream (Similarity score: 24.67)