nestlé,smarties Smarties Pop Up
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 4.7 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 5.4g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 72.00000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 8 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Smarties,nestlé Smarties Pop Up Helado De Vainilla Con Grageas (Similarity score: 0.00)
- Smarties Glace Pop Up (Similarity score: 0.00)
- Tiramisu Italian Gelato (Similarity score: 11.19)
- Pistacchio Gelato, Italian Gelato With Whole Roasted Pistachios (Similarity score: 11.97)
- G7 Gelato Tiramisù (Similarity score: 13.05)
- Hacendado Polvito (Similarity score: 13.29)
- Eroski Tarta Helada Sabor Vainilla Y Caramelo (Similarity score: 13.45)
- Friendlys (Similarity score: 13.69)
- Orange Creme Premium Ice Cream Cake, Orange Creme (Similarity score: 13.84)
- Mucci Vanille Eiscreme (Similarity score: 14.13)
- Boysenberry Cheesecake Ice Cream, Boysenberry Cheesecake (Similarity score: 14.77)
- Picard Crème Glacée, Façon Tiramisu, Morceaux De Biscuit (Similarity score: 15.24)
- Big Y Coconut Ice Cream, Coconut (Similarity score: 15.27)
- Black Raspberry Ice Cream, Black Raspberry (Similarity score: 15.27)
- Primia, Percorsi Di Gusto Tartufo Bianco (Similarity score: 15.52)