P&W Remoulade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1147kj (275 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1147kj (275 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.8g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.8g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 6.4% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 6.4% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 8 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 11g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Delicest Ruoka Fraiche (Similarity score: 14.91)
- P&w Remoulade Dänischer Art (Similarity score: 21.66)
- P & W Remoulade (Similarity score: 21.66)
- Carpaccio Di Tartufo Estivo (Similarity score: 22.16)
- Skogaholm Carlssons Fyrkant (Similarity score: 22.40)
- Alfajor "un Rincón Vegano" (Similarity score: 22.93)
- Bähncke Remoulade, Dänische Art (Similarity score: 25.08)
- Gran Ravioli (Similarity score: 28.69)
- Pate Fillo Fillo (Similarity score: 29.51)
- En Mode Créole Bouchons Porc Combava (Similarity score: 31.95)
- La Familia Natillas Con Galleta (Similarity score: 34.37)
- Cowrind Studios Inc Jerry Pop's, Kettle Corn (Similarity score: 34.41)
- Multigrain (Similarity score: 34.65)
- Buitoni Angel Hair (Similarity score: 34.71)
- Alkhyam Bakery Pocket Whole Wheat Pita Bread (Similarity score: 35.55)
Ingredients List
- Water
- Egg Yolk
- Salt
- Onion
- Flavouring
- Thickener
- Preservative
- Colza Oil
- Cabbage
- Sugar
- Cauliflower
- Gherkin
- Modified Starch
- Condiment
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)