Alkhyam Bakery Pocket Whole Wheat Pita Bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1159kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1159kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 4 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 10.57g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.57g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 211mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 211mg |
| Sugars | 2.64g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pita Bread & Lebanese Pita Sanabel Bakery, Fresh Pita Bread, Whole Wheat Pocket Pita (Similarity score: 6.52)
- Fettuccine (Similarity score: 9.31)
- En Mode Créole Bouchons Porc Combava (Similarity score: 11.25)
- Buitoni Angel Hair (Similarity score: 12.14)
- Pate Fillo Fillo (Similarity score: 18.55)
- Asda Yorkshire Puddings (Similarity score: 23.93)
- Entertainment Production House Inc My Bread, Gluten Free Flat Bread Pita (Similarity score: 24.76)
- Multigrain (Similarity score: 27.59)
- Pain Sans Gluten Le Granola (Similarity score: 29.91)
- Delicest Ruoka Fraiche (Similarity score: 31.52)
- Lemon Ginger Biscotti (Similarity score: 32.10)
- Burrata (Similarity score: 32.26)
- Tong Yeng Industrial Co Ltd Tong Yeng, Chunk White Tuna In Oil (Similarity score: 32.50)
- Free From Gluten Free From Gluten Pizza Base (Similarity score: 32.73)
- Skogaholm Carlssons Fyrkant (Similarity score: 33.22)
Ingredients List
- Water
- Flour
- Salt
- Yeast
- And
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)