Pasticceria Artigianale Tiramisu con savoiardi
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1167kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1167kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 69.0909090909091% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.1% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 15 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnum Magn 88ml Dbl Hazel (Similarity score: 13.52)
- Nestlé,extrême Extrême L'original Parfum Crème Brûlée & Éclats Caramélisés (Similarity score: 14.03)
- Nestlé Smarties Ice Cream (Similarity score: 14.16)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Double Mochaccino 4x352ml (Similarity score: 14.20)
- Migros, Migros Sélection Mini Quadrotti Gianduia (Similarity score: 14.92)
- G7 Gelato Biologico Panna (Similarity score: 16.13)
- K Classic,dmk Eis Gmbh Maxx Joghurt Himbeere (Similarity score: 16.15)
- Erhard Buche Glacée (Similarity score: 17.09)
- Carrefour Macaron Framboise (Similarity score: 19.35)
- Macaron Framboise (Similarity score: 19.35)
- Lidl Verrines Sucrees (Similarity score: 19.40)
- Coop Glace À La Creme Chocolat (Similarity score: 19.42)
- Coop Glaces Chocolats (Similarity score: 19.42)
- Coppa Del Nonno (Similarity score: 19.99)
- Bofrost Mini Tiramisù (Similarity score: 20.28)