Magnum Magn 88ml dbl hazel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1166kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1166kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 18 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lidl Verrines Sucrees (Similarity score: 7.55)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Double Mochaccino 4x352ml (Similarity score: 9.39)
- Erhard Buche Glacée (Similarity score: 10.58)
- G7 Gelato Biologico Panna (Similarity score: 11.88)
- Pasticceria Artigianale Tiramisu Con Savoiardi (Similarity score: 13.52)
- Nestlé,extrême Extrême L'original Parfum Crème Brûlée & Éclats Caramélisés (Similarity score: 14.73)
- Monoprix Gourmet,monoprix Bûchettes Glacées (Similarity score: 14.78)
- Migros, Migros Sélection Mini Quadrotti Gianduia (Similarity score: 14.96)
- K Classic,dmk Eis Gmbh Maxx Joghurt Himbeere (Similarity score: 16.13)
- Macaron Framboise (Similarity score: 16.25)
- Carrefour Macaron Framboise (Similarity score: 16.25)
- Panna Cotta Al Caramello (Similarity score: 16.43)
- Nestlé Smarties Ice Cream (Similarity score: 16.62)
- Ad Visor Van Leeuwen Artisan, Ice Cream (Similarity score: 17.33)
- Coop Glace À La Creme Chocolat (Similarity score: 17.74)