Nestlé,Extrême Extrême l'Original parfum Crème Brûlée & Éclats Caramélisés
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1161kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1161kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 8.8g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 73.33333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.3% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 25.2g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- K Classic,dmk Eis Gmbh Maxx Joghurt Himbeere (Similarity score: 8.83)
- Panna Cotta Al Caramello (Similarity score: 9.17)
- Bofrost Mini Tiramisù (Similarity score: 9.75)
- Nestlé Smarties Ice Cream (Similarity score: 10.71)
- Coop Glaces Chocolats (Similarity score: 10.84)
- Coop Glace À La Creme Chocolat (Similarity score: 10.84)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Double Mochaccino 4x352ml (Similarity score: 11.48)
- Tiramisu Made With Ladyfingers Infused With Coffee, Sweetened With Rich Zabaglione & Mascarpone & Dusted With Cocoa Powder (Similarity score: 12.76)
- Tiramisu With Ladyfingers (Similarity score: 12.76)
- Migros, Migros Sélection Mini Quadrotti Gianduia (Similarity score: 13.51)
- Pasticceria Artigianale Tiramisu Con Savoiardi (Similarity score: 14.03)
- Erhard Buche Glacée (Similarity score: 14.71)
- Magnum Magn 88ml Dbl Hazel (Similarity score: 14.73)
- G7 Gelato Biologico Panna (Similarity score: 15.04)
- Sandwich Eis (Similarity score: 15.98)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Sweetened Condensed Semi Skimmed Milk
- Cream
- Fat Reduced Cocoa
- Natural Flavouring
- Emulsifier
- Milkfat
- Stabiliser
- Exhausted Vanilla Pod
- Salt
- Colour
- Sugar
- Water
- Glucose Syrup
- Coconut Oil
- Palm Oil
- Palm Kernel Oil
- Wheat Flour
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)