Perry's Ice Cream Almond Amaretto Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.95g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.95g |
| Saturated Fat | 6.58g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 86mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 86mg |
| Sugars | 22.37g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.37g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Perry's Ice Cream Company Inc Perry's Ice Cream, Escapes, Ice Cream, Nutty Pistachios (Similarity score: 0.00)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 9.55)
- Caramel Flavored Reduced Fat Ice Cream* With Twix Cookie Bar Pieces And A Chocolatey Swirl (Similarity score: 10.03)
- Tartelette Pommes (Similarity score: 11.01)
- Lejonet & Björnen Texas Fudge (Similarity score: 12.18)
- Centerpiece Desserts, Organic Pie, Apple (Similarity score: 13.00)
- Non Dairy (Similarity score: 13.11)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 13.40)
- Butter Pecan Premium Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 13.59)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 13.78)
- Waves Of Sweet Pineapple And Toasted Graham Cracker Swirls Mixed In A Tropical Coconut Rum Ice Cream, Beach Bum Coconut Rum (Similarity score: 14.87)
- Foodtown Ice Cream (Similarity score: 16.27)
- Giant Eagle, Giant Eagle Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 16.48)
- Trio'politan Triple Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 16.78)
- Green Tea Ice Cream With Mochi Bits, Green Tea (Similarity score: 17.02)
Ingredients List
- Milk
- Natural Flavouring
- Egg Yolk
- E471
- E466
- E412
- E407
- Dextrose
- E150a
- Cream
- Corn Syrup
- Liquid Sugar
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Almond
- Milkfat
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)