Rocky road ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.49g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.49g |
| Saturated Fat | 5.22g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 58.258928571428555% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 90mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 90mg |
| Sugars | 25.37g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.37g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny Blue Bunny, Premium Ice Cream, Homemade Turtle Sundae (Similarity score: 7.74)
- Trio'politan Triple Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 8.61)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.16)
- Rocky Road Rich Chocolate Ice Cream With Delicious Chocolate Covered Almonds And A Creamy Marshmallow Swirl, Rocky Road (Similarity score: 10.27)
- Julie's Julie's Organic, Ice Cream, Caramel (Similarity score: 10.32)
- Cookie Dough Premium Ice Cream (Similarity score: 10.48)
- Lactaid, Mcneil Nutritionals Llc Cookie & Cream Ice Cream (Similarity score: 11.06)
- Double Rainbow Double Rainbow, Organic Ice Cream, Candy Bar (Similarity score: 11.45)
- Chocolate Cinnamon & Fudge Ice Cream, Chocolate Cinnamon & Fudge (Similarity score: 11.92)
- Tartufo Bianco (Similarity score: 12.62)
- Clafoutis Aux Cerises (Similarity score: 12.91)
- Foodtown Ice Cream (Similarity score: 13.11)
- Turkey Hill Party Cake Premium Ice Cream (Similarity score: 13.64)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.92)
- Cookie Dough Ice Cream, Cookie Dough (Similarity score: 14.03)
Ingredients List
- Cream
- Skimmed Milk
- Cocoa
- Stabiliser
- Milk
- Marshmallow
- Water
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Chocolate Almonds
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)