Saveurs Attitudes Confiture extra Reine-Claude du sud ouest
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 60 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 60 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 10 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 52.7g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 52.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bonne Maman Pommes Tatin (Similarity score: 42.75)
- Confiture De La Creation Confiture Artisanale Rhubarbe (Similarity score: 44.05)
- Francis Miot Confiture Rhubarbe Fraise (Similarity score: 45.19)
- Hacendado Mermelada De Melocotón (Similarity score: 46.90)
- Thiriet Crème Glacée Praliné Noisettes & Morceaux De Noisettes Caramélisées (Similarity score: 49.20)
- Picard,le Bio Par Picard Tarte Aux Pommes (Similarity score: 54.14)
- Pays Gourmand,lucie Savor Confiture Extra Mirabelles De Lorraine Cuite Au Chaudron (Similarity score: 55.38)
- Heinersdorfer Pflaumen Streusel Kuchen (Similarity score: 55.96)
- Les Recettes De Juliette Confiture Extra De Fraise A La Cassonade (Similarity score: 56.46)
- Hacendado Mermelada De Fresa Extra 12 Unidades (Similarity score: 57.12)
- Leader Price Omelette Norvégienne (Similarity score: 57.23)
- Les Délices De Belle France,belle France Tarte Tatin (Similarity score: 58.15)
- Confitures Ardéchoises Confitures Ardéchoises Mûre (Similarity score: 58.71)
- Rewe Feine Welt Vanille Sahnecreme Auf Apfel Karamell Kompott (Similarity score: 58.77)
- Albert Ménès Confiture De Rhubarbe (Similarity score: 59.07)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)