Toasted Coconut Butter Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 930kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 930.0kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2345679012346 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.23 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.2345679012346g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.23g |
| Saturated Fat | 11.111111111111g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 89.99999999999676% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 90.0% |
| Saturated Fat Value | 11.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 92.592592592592mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92.6mg |
| Sugars | 18.518518518519g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.52g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sammontana Gelato Stecco Unicorno (Similarity score: 13.16)
- Breyers, Unilever Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 23.24)
- Cappuccino Chocolate Chip Coffee Ice Cream With Chunks Of Dark Chocolate, Cappuccino Chocolate Chip (Similarity score: 24.88)
- Rite Aid Corporation Ice Cream (Similarity score: 25.20)
- Morice Glace Artisanale Végétale (Similarity score: 25.62)
- Wicked Kitchen Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 26.79)
- Tira Misu (Similarity score: 27.27)
- Purple Power Ice Cream (Similarity score: 27.51)
- Vanilla Chocolate Mövenpick (Similarity score: 27.60)
- Premium Apple Pie Ice Cream, Cinnamon Caramel Apple Pie (Similarity score: 27.95)
- Nestlé Buche Glacee Aux 3 Chocolats (Similarity score: 28.81)
- Mint With Fudge Truffles & Chocolate Cookies Light Ice Cream, Chocolate Cookie Enlightenmint (Similarity score: 28.94)
- Café Liégeois X4 (Similarity score: 29.77)
- Miko Cornetto Cookies'n'dream (Similarity score: 30.03)
- Royal Preparat Per Gelat De Vainilla Amb Oreo (Similarity score: 30.36)