Carrefour Tartufo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1272kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1272kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.1g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.1g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 76.92307692307693% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 76.9% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 17 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Light Ice Cream Bars, Light (Similarity score: 6.90)
- Cheesecake Reduced Fat Ice Cream Topped With Strawberry Sauce And Graham Crunch Covered With Cream Cheese Flavored Coting Drizzled With Strawberry Flavored Ribbon, Strawberry Cheesecake (Similarity score: 7.42)
- Magnum Double Caramel (Similarity score: 9.92)
- Gelato D'italia Mini King (Similarity score: 12.57)
- Nestlé Maxibon (Similarity score: 13.69)
- Nestlé,maxibon Maxibon (Similarity score: 14.07)
- Nestlé Nata Sándwich De Helado De Nata Y Trocitos De Chocolate (Similarity score: 14.28)
- Sammontana Cinque Stelle (Similarity score: 14.81)
- Maxibon Motta (Similarity score: 15.28)
- Cône Extrême Vanille (Similarity score: 15.61)
- Carrefour Chocolat Avec Sauce Au Chocolat (Similarity score: 16.69)
- The Queen's Cones Glacés Chocolat Et Caramel Salé (Similarity score: 16.75)
- Magnum Magnum Ruby (Similarity score: 16.91)
- Magnum Collection Ruby (Similarity score: 16.91)
- Cora Tiramisu Aux Spéculoos (Similarity score: 17.08)