Toupargel Tarte aux Myrtilles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1202kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1202kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 31.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 31.9 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 4.7g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 64.38356164383562% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.4% |
| Saturated Fat Value | 4.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 26.8g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Atelier Nubio Barre Okara Chamane (Similarity score: 33.56)
- Monoprix Cheesecake Framboise Note De Rose (Similarity score: 37.30)
- Julian Pie Company Unbaked Boysenberry Apple Crumb (Similarity score: 40.06)
- Adelie Vanille Pecan Caramel Au Beurre Sale (Similarity score: 41.29)
- Boncolac Tarte Facon Crumble Pommes Fruits Rouges (Similarity score: 44.85)
- Carrés Ronds Speculoos (Similarity score: 46.18)
- Conditorei Coppenrath & Wiese Windbeutel Kirsch (Similarity score: 46.67)
- Nestlé Extrême Collection Macaron Caramel Pointe De Sel (Similarity score: 47.20)
- Fresh Foods Market Fresh Foods Market, Ice Cream Cake With Broken Cookie Pieces (Similarity score: 47.36)
- Mars Chocolat France Twix Ice Cream Bar (Similarity score: 47.59)
- Twix Barres Glacées (Similarity score: 47.59)
- Cheesecake Framboos (Similarity score: 47.68)
- Milbona, Lidl Tarta De Queso Con Limon (Similarity score: 48.81)
- Pantera Rosa Helado (Similarity score: 48.84)
- Eskigel Coni Alla Panna (Similarity score: 48.88)
Ingredients List
- Filling
- Sugar
- Butterfat
- Whole Liquid Pasteurised Egg
- Water
- Raising Agent
- E500ii
- Salt
- Filling
- Sugar
- Wheat Glucose Syrup
- Sugar
- Gelling Agent
- Acid
- Natural Flavouring
- Water
- Raspberry Puree
- Wheat Glucose Syrup
- Gelling Agent
- Acid
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)