Blue Bunny Dairy Free Frozen Dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 799kj (191 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 799kj (191 calories/kcal) |
| Fiber | 3.2 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.19g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.19g |
| Saturated Fat | 5.32g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 62.51468860164513% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 8 |
| Sodium | 21mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 21mg |
| Sugars | 20.21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Glace Café (Similarity score: 13.75)
- Lido Lido Inghetata Cacao Cu Alune (Similarity score: 14.17)
- Gelatelli Strawberry Ice Cream Premium (Similarity score: 17.00)
- Erhard Glace Chocolat (Similarity score: 18.10)
- Trader Joe's Candy Coated Chocolate Drops (Similarity score: 18.57)
- Alvestaglass Alvestaglass Gammeldags Vanilj (Similarity score: 19.15)
- Mon Bio Gourmand Crème Glacée Au Chocolat (Similarity score: 19.63)
- Michel Et Augustin Crème Dessert Vanille 400g (Similarity score: 20.71)
- Sainsbury's Taste The Difference Madagascan Vanilla Custard (Similarity score: 21.20)
- Terre Adélice Glace Café (Similarity score: 21.31)
- Frigo Chuches Helados Sabor Nubes, Cola, Ladrillos Y Moras Sin Gluten (Similarity score: 21.74)
- Terre Adélice Glace Menthe Chocolat (Similarity score: 22.35)
- Wicked Sister Madagascan Vanilla Bean (Similarity score: 23.00)
- Peoples Zebra Records Sweet Action, Ice Cream, Brown Sugar Banana (Similarity score: 23.09)
- Rewe Beste Wahl Milky Sticks (Similarity score: 23.10)
Ingredients List
- Almond Milk
- E407
- Soya Lecithin
- Dextrose
- Spirulina Extract For Color
- Turmeric For Color
- Sugar
- Corn Syrup
- Coconut Oil
- Chocolate
- Inulin
- Soy Protein Isolate
- Contains 1% And Less Of Natural Flavors Calcium Carbonate Carob Bean Gum
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)