Wicked Sister Madagascan Vanilla Bean
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 808kj (194 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 808kj (194 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 4.8g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 68.57142857142857% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.6% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 7 |
| Sodium | 31mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 31mg |
| Sugars | 15.1g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nice (Similarity score: 10.92)
- Glace Café (Similarity score: 13.02)
- Nestlé,extreme Cookies & Cream (Similarity score: 14.40)
- L’angelys Creme Glacèe (Similarity score: 14.74)
- Gildo Rachelli Glace Noix Coco (Similarity score: 15.02)
- Fraisier X2 Décongelé (Similarity score: 15.27)
- Sainsbury's Taste The Difference Madagascan Vanilla Custard (Similarity score: 15.31)
- Marks & Spencer 2 Cloted Cream Rice Puddings (Similarity score: 15.48)
- Morrisons Chockas Mint Choc (Similarity score: 15.65)
- Gelatelli Strawberry Ice Cream Premium (Similarity score: 16.68)
- Promocash,en Cuisine Crème Glacée Rhum Raisin (Similarity score: 16.93)
- Skyr Traditional Icelandic Whole Milk Yogurt With Honey (Similarity score: 16.99)
- Délisse,marque Repère Crèmes À La Liégeoise Au Chocolat (Similarity score: 17.15)
- Auchan Bavarois Framboises (Similarity score: 17.16)
- Glace Au Chocolat (Similarity score: 17.70)
Ingredients List
- Per 100g Per Serving 646 Kj
- Redients
- Ingrediemts Water
- Sugar
- Rice
- Products Storage Consume Within 3 Days
- 808 Kj
- 193 Ca Energy Protein Gluten Fat
- Total Saturated Carbohydrate Sugars Sodium 31g Not Detected Not Detected 709 4 8 5 69 3 8g 2279 121g 25 Mg 48g 28 49 151g 31 Mg De In Stralia Om At T 90% Powder
- Cream
- Stabiliser
- Vanilla Flavouring
- Stralianemulsifier
- Madagascan Vanilla Bean Seeds
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)