Nestlé,Extreme Cookies & Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 814kj (195 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 814kj (195 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.27g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.27g |
| Saturated Fat | 5.55g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 61.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.7% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 8 |
| Sodium | 27.700000000000003mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 27.7mg |
| Sugars | 16.5g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Nestlé Extrême Chocolate Brownie (Similarity score: 6.03)
- Auchan,auchan Bio Crème Glacée Chocolat Bio (Similarity score: 12.78)
- Gelato (Similarity score: 13.50)
- Morrisons Chockas Mint Choc (Similarity score: 13.91)
- Wicked Sister Madagascan Vanilla Bean (Similarity score: 14.40)
- Nice (Similarity score: 16.42)
- Fraisier X2 Décongelé (Similarity score: 16.84)
- Glace Café (Similarity score: 16.97)
- Sainsbury's Taste The Difference Madagascan Vanilla Custard (Similarity score: 17.76)
- Gildo Rachelli Glace Noix Coco (Similarity score: 18.03)
- L'artisan Givré Crème Glacée Café (Similarity score: 18.04)
- Erhard Crème Glacée Yaourt (Similarity score: 18.50)
- Erhard Glace Yaourt (Similarity score: 18.70)
- L’angelys Bûche Glacée Chocolat Blanc & Cassis (Similarity score: 18.70)
- L’angelys Creme Glacèe (Similarity score: 19.12)
Ingredients List
- Water
- Fat Reduced Cocoa
- Dextrose
- Wheat Starch
- Cocoa
- Milkfat
- Hazelnut
- Emulsifier
- Cocoa Butter
- Salt
- Stabiliser
- Sugar
- Cocoa Paste
- Skimmed Milk Powder
- Natural Flavouring
- Modified Starch
- Colour
- Raising Agent
- Fresh Cream
- Wheat Flour
- Skimmed Milk
- Vegetable Fat
- Lactose And Milk Proteins
- Glucose Syrup
- Invert Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)