Yuka-Test feuilleté glace caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1201kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1201kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.8g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 19 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Cono Sabor Nata Con Crocanti De Avellana (Similarity score: 9.65)
- Tiramisù (Similarity score: 10.01)
- Bontà Divina Tiramisu Bio (Similarity score: 10.01)
- Gildo Rachelli Tiramisu (Similarity score: 10.01)
- Tiramisù Biologico (Similarity score: 10.01)
- Tiramisù Frozen (Similarity score: 10.35)
- Cornetto Cornetto Panna E Cioccolato (Similarity score: 11.20)
- Marks & Spencer 4 Chocolate Honeycomb Ice Cream Cones (Similarity score: 11.63)
- Alteza Helado Cono Chocolate Brownie (Similarity score: 12.70)
- Mars Mars Glacé (Similarity score: 13.00)
- Trofic, Marque Repère, Smicy Cônes Chocolat X 6 (Similarity score: 13.22)
- Alteza Sandwich De Nata (Similarity score: 15.24)
- Carrefour White Chocolate Chocolat Blanc, Cœur Vanille (Similarity score: 15.64)
- Mucci Soft Ice Cones Haselnuss (Similarity score: 15.84)
- Spar Sándwich Helado Sabor Nata (Similarity score: 16.26)