Asda Quiche Lorraine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 46.111111111111114% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.1% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 204.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 1.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Artigiana Burrata (Similarity score: 18.26)
- Burrata (Similarity score: 18.26)
- Burrata (Similarity score: 18.26)
- Burrata (Similarity score: 18.36)
- Marks & Spencer Creamy Chicken Pie (Similarity score: 19.47)
- La Quiche Lorraine (Similarity score: 24.36)
- My Pie La Quiche Lorraine (Similarity score: 24.36)
- Lidl,chef Select Chef Select 2 Chicken Tikka Slices (Similarity score: 25.84)
- Ravioles (Similarity score: 26.01)
- Chudleigh's Blossoms Pie (Similarity score: 27.72)
- Patisserie De L'artigault Tourteau Fromagé Artisanal (Similarity score: 28.52)
- Conad Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 28.59)
- Compliments Camenbert (Similarity score: 28.59)
- Valley Fine Foods Company Organic Spinach & Cheese Tortellini (Similarity score: 28.97)
- Cheese Ravioli (Similarity score: 29.25)
Ingredients List
- Whole Milk
- Fortified Wheat Flour
- Smoked Reformed Bacon With Added Water
- Whole Egg
- Vegetable Oil
- Emmental
- Mature Cheddar
- Ground White Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)