Toffee wine peanut butter ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.43g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.43g |
| Saturated Fat | 7.61g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 41.17965367965368% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.2% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 136mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 136mg |
| Sugars | 19.57g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Morrisons Vanilla Custard Slices (Similarity score: 11.23)
- Rocky Mountain Pies Lattice Pie (Similarity score: 12.71)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Peanut Butter Panic (Similarity score: 16.36)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peanut Butter Party Ice Cream (Similarity score: 17.92)
- Rocky Mountain Pies Four Seasons Pie (Similarity score: 18.39)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 18.42)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Sweet Freedom, Light Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 18.47)
- Classic Vanilla Ice Cream Swirled With Chocolate Fudge (Similarity score: 19.01)
- Sanders Super Premium Fountain Ice Cream (Similarity score: 19.02)
- Vanilla Ice Cream With Chocolate Sandwich Cookies & Chocolate Cookie Swirls, Vanilla (Similarity score: 19.57)
- Interspar Plunder Mit Erdbeeren (Similarity score: 20.11)
- Peanut Butter Belles Ice Cream, Peanut Butter Belles (Similarity score: 20.62)
- Auchan Tiramisu Au Mascarpone Spéculoos (Similarity score: 21.62)
- Marie Callenders Apple Crumb Cobbler, 32 Oz (Similarity score: 21.89)
- Old Fashioned Pie (Similarity score: 21.97)
Ingredients List
- Milk
- E410
- Cream
- Sugar
- Peanut Butter Base
- Toffee Ripple
- Toffee Candy
- Peanut Butter Bits
- Skimmed Milk Powder
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)