Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1067kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1067kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.26g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.26g |
| Saturated Fat | 6.38g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 39.97493734335839% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 15.96g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Good & Delish Ice Cream (Similarity score: 13.86)
- De Good & Lish Homestyle Ice Cream (Similarity score: 13.86)
- Awesome Ice Cream, Tahitian Vanilla Bean (Similarity score: 15.06)
- Ben & Jerry's The Tonight Dough, Ice Cream (Similarity score: 15.55)
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 15.61)
- Hazelnut Amaretto Biscotti Rich Chocolate Hazelnut Flavored Ice Cream Swirled With Amaretto Flavored Cookie Crumbles And Dark Chocolate Flakes, Hazelnut Amaretto Biscotti (Similarity score: 16.30)
- Sunnyside Farms Rocky Road Premium Ice Cream (Similarity score: 18.14)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 18.14)
- Tarte Myrtilles (Similarity score: 19.01)
- Caramel Ice Cream With A Sea Salt Caramel Swirl Between Artificially Flavored Vanilla Wafers Sandwiches, Sea Salt Caramel (Similarity score: 19.50)
- Food Club Denali, Vanilla Premium Ice Cream Loaded With Brownie Bits & Swirled With Bear Foot Fudge, Bear Foot Brownie (Similarity score: 19.99)
- T G Foods Inc Cobbler (Similarity score: 20.59)
- Dean Foods Company Pet, Limited Edition Home Made Style Ice Cream, Mississippi Mud Pie (Similarity score: 20.62)
- Black Cherry Pie (Similarity score: 21.11)
- Casino Profiteroles (Similarity score: 21.34)
Ingredients List
- Milk
- E410
- And Carrageenan
- Butterscotch Syrup
- Pecan Nut
- Natural Butter Pecan Flavor
- Natural Pecan Flavor
- Natural Flavouring
- Cream
- Skimmed Milk Powder
- Sugar
- Corn Syrup
- Maltodextrins
- E471
- Starch
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)