Ricola Plantes saveur caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dm Mivolis Halsbonbons Holunderblüte Johannisbeere (Similarity score: 5.87)
- Tufoco,bambou Tree Galettes De Riz 3 B 22cm Rondes Rouleau (Similarity score: 8.12)
- Baked Pretzels (Similarity score: 13.14)
- Bonherba Mélisse Citronnelle Sans Sucres (Similarity score: 18.40)
- La China Poblana (Similarity score: 22.53)
- Chupa Chups Good For You (Similarity score: 25.38)
- Golia Golia Herbs Limone Con Vitamina C Senza Zucchero Senza Glutine (Similarity score: 28.39)
- Hummus Original (Similarity score: 28.53)
- Pita Bread Medium White (Similarity score: 30.25)
- Franprix Mini Bonbons Sans Sucre Assortis (Similarity score: 33.05)
- Goddess Gourmet Soffritto Cooking Base, Onion & Garlic (Similarity score: 33.60)
- Orasi Orasi (Similarity score: 35.05)
- Tortelloni Ricotta Epinards (Similarity score: 35.83)
- Golia,perfetti,van Melle Frutta C (Similarity score: 36.06)
- L'authentique Truite Fumée Marinée (Similarity score: 36.47)
Ingredients List
- Sweetener
- Natural Flavouring
- Menthol
- Natural Vanilla Flavouring
- Natural Mint Flavouring
- Peppermint
- Butterfat
- Caramel Syrup
- Salt
- Emulsifier
- Sweetener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)