Rocky Mountain Pies Lattice Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.65g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.65g |
| Saturated Fat | 6.19g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 46.646571213263% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.6% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 142mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 142mg |
| Sugars | 18.58g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.58g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Morrisons Vanilla Custard Slices (Similarity score: 11.60)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Peanut Butter Panic (Similarity score: 11.87)
- Vanilla Ice Cream With Chocolate Sandwich Cookies & Chocolate Cookie Swirls, Vanilla (Similarity score: 12.24)
- Toffee Wine Peanut Butter Ice Cream (Similarity score: 12.71)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 12.91)
- Peanut Butter Belles Ice Cream, Peanut Butter Belles (Similarity score: 12.99)
- Marie Callenders Apple Crumb Cobbler, 32 Oz (Similarity score: 14.17)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Sweet Freedom, Light Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 14.59)
- Tropézienne (Similarity score: 16.49)
- Diamond Delights Ice Cream (Similarity score: 18.32)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peanut Butter Party Ice Cream (Similarity score: 18.40)
- Marie Profiteroles Vanille X12 (Similarity score: 18.81)
- Classic Vanilla Ice Cream Swirled With Chocolate Fudge (Similarity score: 19.07)
- Old Fashioned Pie (Similarity score: 19.55)
- Blue Bunny, Wells Enterprise Inc Blue Bunny, Ice Cream, Peanut Butter Party, Peanut Butter Party (Similarity score: 19.79)
Ingredients List
- Flour
- Contains Less Than 2% Of
- Salt
- Cinnamon
- E200
- E300
- E407
- Konjac Flour
- E415
- Vanilla Extract
- Spice
- Apple
- Cider Vinegar
- Sodium Chloride
- E282
- Water
- Cherry
- Palm Oil
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Corn Syrup
- Modified Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)