Becel Becel light
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | Yes |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 8 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Becel Becel Light (Similarity score: 13.67)
- Nature's Promise Organic Traditional Hummus (Similarity score: 14.39)
- 6 Crêpes De Froment (Similarity score: 23.49)
- Gourmet,aldi Fagottini, Paradicsommal És Fokhagymával (Similarity score: 23.68)
- Heroically Herby Roasted Tomato And Pesto Quiche (Similarity score: 24.10)
- Auchan Filets De Poulet (Similarity score: 25.01)
- Vitam Bouillon Claire Avec Levure (Similarity score: 25.20)
- Brioche (Similarity score: 27.61)
- Multigrain (Similarity score: 27.72)
- Asda 2 Garlic Chicken Kievs (Similarity score: 28.31)
- Crêperie D'ys Crêpes Froment Comme À La Maison (Similarity score: 28.41)
- Ikea Sandwich Deluxe (Similarity score: 29.10)
- Lidl,chef Select Chef Select 2 Chicken Tikka Slices (Similarity score: 29.29)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 29.35)
- Marks & Spencer Creamy Chicken Pie (Similarity score: 29.80)
Ingredients List
- Water
- Vitamin D
- Vegetable Oil
- Modified Starch
- Emulsifier
- Acid
- Natural Flavouring
- Vitamins
- Vitamin A
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)