Tarte Poires Amandes E.Leclerc
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1201kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1201kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 6.8g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 61.81818181818181% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.8% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Poires Amandes (Similarity score: 0.00)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 0.00)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 0.00)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 0.00)
- Nestlé Extrême Menthe Chocolat Pépites De Chocolat (Similarity score: 8.93)
- Delizza Delizza, Belgian Mini Eclairs, Strawberry (Similarity score: 9.71)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Chocolate Caramelized Oat, Chocolate Caramelized Oat (Similarity score: 10.94)
- Thiriet Mes 4 Exquis Façon Rocher (Similarity score: 11.50)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 12.48)
- Ben & Jerry's,unilever New York Super Fudge Chunk Ice Cream (Similarity score: 12.69)
- Tarte Normande Aux Poires (Similarity score: 13.18)
- Consum Sandwich Chocolate Vainilla (Similarity score: 13.60)
- Pomone Tarte Au Citron (Similarity score: 13.62)
- Cadbury Dairy Milk Buttons (Similarity score: 13.66)
- Ice Cream (Similarity score: 14.73)