Ice cream, cookies & cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.41g |
| Saturated Fat | 6.82g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 54.559999999999995% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 97mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 97mg |
| Sugars | 20.45g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hood Hood, Ice Cream, Coffee Cookies 'n Cream (Similarity score: 3.25)
- Praline Pecan Ice Cream, Praline Pecan (Similarity score: 6.99)
- Turkey Hill Original Recipe Premium Ice Cream (Similarity score: 8.66)
- Ice Cream (Similarity score: 9.44)
- Chilly Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 11.88)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.25)
- Premium Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 13.43)
- La Tarte Aux Pommes (Similarity score: 14.04)
- Ice Cream, Hot Chocolate (Similarity score: 14.27)
- Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Butter Peacan (Similarity score: 14.45)
- Classic Ice Cream Cookies And Cream (Similarity score: 14.48)
- Turkey Hill All Natural Ice Cream (Similarity score: 14.66)
- Ice Cream (Similarity score: 14.66)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.97)
- Perry's Ice Cream Co Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 16.14)
Ingredients List
- Ice Cream
- E466
- E433
- E407
- E410
- Artificial Vanilla Flavor
- Cookies
- Flour
- Vegetable Oil Containing One And More Of Soy
- Palm And Palm Kernel Oil
- Cocoa Processed With Alkali
- Cream
- Corn Flour
- Salt
- E500ii
- Dextrose
- Soya Lecithin
- Natural Flavouring
- Corn Syrup
- Sugar
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Skimmed Milk Powder
- E412
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)