Hood Hood, ice cream, coffee cookies 'n cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 6.82g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 56.27062706270628% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.3% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 98mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 98mg |
| Sugars | 21.21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 3.25)
- Praline Pecan Ice Cream, Praline Pecan (Similarity score: 4.91)
- Turkey Hill Original Recipe Premium Ice Cream (Similarity score: 9.86)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.94)
- Ice Cream (Similarity score: 10.44)
- Chilly Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 12.84)
- Classic Ice Cream Cookies And Cream (Similarity score: 13.23)
- Premium Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 13.31)
- La Tarte Aux Pommes (Similarity score: 13.41)
- Ice Cream, Hot Chocolate (Similarity score: 13.58)
- Ice Cream (Similarity score: 13.87)
- Turkey Hill All Natural Ice Cream (Similarity score: 13.87)
- Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Butter Peacan (Similarity score: 14.78)
- Miko,kinder,unilever Kinder Bueno Glace Cornet Aux Noisettes Et Chocolat (Similarity score: 14.98)
- Perry's Ice Cream Co Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 15.15)
Ingredients List
- Milkfat
- Cocoa Processed With Alkali
- Invert Sugar
- Contains 2% And Less Of Degerminated Yellow Corn Flour
- Corn Starch
- Chocolate
- Salt
- Raising Agent
- Artificial Flavouring
- Soya Lecithin
- E471
- Skimmed Milk
- Gour Gum
- E410
- E433
- E407
- Sugar
- Corn Syrup
- Cookies
- Sugar
- Flour
- Soya Bean
- Palm Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)