Baskin Robbins Baseball Nut Vanilla Flavored Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.41g |
| Saturated Fat | 6.82g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 54.559999999999995% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 102mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 102mg |
| Sugars | 21.59g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pasteis De Nata (Similarity score: 7.03)
- Giant Eagle Creamery Classics Premium Ice Cream (Similarity score: 7.75)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 8.70)
- Baskin Robbins Chocolate Ice Cream With Marshmallows & Almonds (Similarity score: 8.80)
- Ice Cream, Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 9.66)
- Perry's Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 10.67)
- Mousse Au Chocolat Artisanale (Similarity score: 11.02)
- Ice Cream (Similarity score: 11.24)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Super Chunky Cookie Dough Ice Cream, Cookie Dough And Chunks, Cookie Dough Batter (Similarity score: 11.94)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 12.31)
- Purple Cow, Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 12.31)
- Häagen Dazs Vanilla Caramel Almond (Similarity score: 12.64)
- 365 Everyday Value Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 12.65)
- Wonka, Magical Minis Rainbow Nerds Candy Frozen Dairy Dessert Cones, Vanilla With Birthday Cake, Vanilla With Strawberry (Similarity score: 12.74)
- Tarte Au Citron Meringuée (Similarity score: 13.09)
Ingredients List
- Cream
- E471
- E412
- E407
- E433
- E102
- E110
- Skimmed Milk
- Black Raspberry Ribbon
- Sugar
- Cashew Nuts
- Corn Syrup
- Whey
- Natural And Artificial Flavouring
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)