Baskin Robbins Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.41g |
| Saturated Fat | 7.95g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 49.96857322438718% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 102mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 102mg |
| Sugars | 18.18g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Baskin Robbins Baseball Nut Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 8.70)
- Baskin Robbins Chocolate Ice Cream With Marshmallows & Almonds (Similarity score: 8.82)
- Tarte Au Citron Meringuée (Similarity score: 9.09)
- Ice Cream (Similarity score: 9.44)
- 365 Everyday Value Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 9.48)
- Mousse Au Chocolat Artisanale (Similarity score: 10.63)
- Ice Cream, Snickerdoodle (Similarity score: 11.54)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 11.71)
- Dean's, Dean Foods Company Premium Ice Cream (Similarity score: 11.95)
- Perry's Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 12.53)
- Ice Cream (Similarity score: 13.80)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 13.96)
- Purple Cow, Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 13.96)
- Ice Cream, Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 14.28)
- Ice Cream (Similarity score: 15.10)
Ingredients List
- Cream
- E471
- E412
- E407
- E433
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Pecan Nut
- Whey
- Natural And Artificial Flavouring
- E150a
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)