Pasteis de nata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.26g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.26g |
| Saturated Fat | 5.1g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 54.25531914893617% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.3% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 104.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Baskin Robbins Baseball Nut Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 7.03)
- Giant Eagle Creamery Classics Premium Ice Cream (Similarity score: 9.89)
- Baskin Robbins Chocolate Ice Cream With Marshmallows & Almonds (Similarity score: 10.88)
- Perry's Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 11.26)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 11.71)
- Ice Cream (Similarity score: 11.78)
- Purple Cow, Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 12.80)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 12.80)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Super Chunky Cookie Dough Ice Cream, Cookie Dough And Chunks, Cookie Dough Batter (Similarity score: 13.08)
- Häagen Dazs Vanilla Caramel Almond (Similarity score: 13.41)
- Wonka, Magical Minis Rainbow Nerds Candy Frozen Dairy Dessert Cones, Vanilla With Birthday Cake, Vanilla With Strawberry (Similarity score: 13.48)
- Snoqualmie Gourmet Ice Cream Snoqualmie, All Natural Custard, Brown Butter Sugar Cookie (Similarity score: 13.65)
- Oreo Oreo Ice Cream (Similarity score: 13.78)
- Ice Cream, Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 14.22)
- Ice Cream, Snickerdoodle (Similarity score: 14.32)