Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 5.38g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 49.9535747446611% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 69mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 69mg |
| Sugars | 27.69g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.69g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 10.20)
- Marshmallow Ice Cream With Chocolate Cake Pieces And A Whipped Coconut Swirl (Similarity score: 10.33)
- Picard Omelette Norvégienne (Similarity score: 10.93)
- Picard Omelette Norvégienne Glacée (Similarity score: 11.29)
- Carrefour Dessert Glacé Bûche Vanille Caramel (Similarity score: 11.35)
- Ice Cream, Peanut Butter (Similarity score: 13.79)
- Ice Cream (Similarity score: 13.88)
- Twix, Light Ice Cream, Peanut Butter (Similarity score: 13.92)
- Sweet Butter Cream Ice Cream With Sponge Cake Pieces And A Frosting Swirl (Similarity score: 14.76)
- Ice Cream (Similarity score: 15.24)
- Gelato (Similarity score: 15.27)
- Ice Cream, Brownies 'n Fudge (Similarity score: 15.36)
- Tiramisu (Similarity score: 15.66)
- Rocky Road Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 15.70)
- Ben & Jerry's Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 15.75)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Butter
- E471
- E500ii
- E412
- E410
- E407
- Natural Flavouring
- Cream
- Sugar
- Caramel Swirl
- Chocolatey Crispy Crunchies
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Buttermilk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)