365 Everyday Value Butter pecan ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.1666666666667g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 7.2916666666667g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 46.66666666666688% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.7% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 98.958333333332mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 99mg |
| Sugars | 22.916666666667g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dean's, Dean Foods Company Premium Ice Cream (Similarity score: 7.11)
- Baskin Robbins Chocolate Ice Cream With Marshmallows & Almonds (Similarity score: 7.36)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 9.48)
- Tarte Au Citron Meringuée (Similarity score: 9.54)
- Perry's Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 11.05)
- Mousse Au Chocolat Artisanale (Similarity score: 12.34)
- Baskin Robbins Baseball Nut Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 12.65)
- Ice Cream, Snickerdoodle (Similarity score: 13.39)
- Ice Cream, Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 13.57)
- Ice Cream (Similarity score: 14.24)
- Mövenpick Caramelita (Similarity score: 15.28)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 15.29)
- Movenpick Caramelita (Similarity score: 15.86)
- Giant Eagle Creamery Classics Premium Ice Cream (Similarity score: 15.95)
- Real Ice Cream (Similarity score: 16.70)
Ingredients List
- Pasteurised Milk
- Pasteurized Cream
- Cane Sugar
- Butter Pecan Base
- Pecan Nut
- Skimmed Milk Powder
- Stabilizer Blend
- Natural Flavouring
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)