Mousse au chocolat artisanale
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1042kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1042kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.2g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 51.47058823529412% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51.5% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 19.8g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 10.63)
- Baskin Robbins Baseball Nut Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 11.02)
- Baskin Robbins Chocolate Ice Cream With Marshmallows & Almonds (Similarity score: 11.61)
- 365 Everyday Value Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 12.34)
- Tarte Au Citron Meringuée (Similarity score: 12.43)
- Ice Cream (Similarity score: 14.36)
- Ice Cream, Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 14.38)
- Perry's Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 14.98)
- Dean's, Dean Foods Company Premium Ice Cream (Similarity score: 15.15)
- Homestyle Butter Pecan (Similarity score: 15.62)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 15.95)
- Giant Eagle Creamery Classics Premium Ice Cream (Similarity score: 16.15)
- Ice Cream, Snickerdoodle (Similarity score: 16.66)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 17.53)
- Mövenpick Caramelita (Similarity score: 17.63)