Baskin Robbins Chocolate ice cream with marshmallows & almonds
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.55g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.55g |
| Saturated Fat | 6.82g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 102mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 102mg |
| Sugars | 23.86g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.86g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Perry's Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 5.99)
- 365 Everyday Value Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 7.36)
- Baskin Robbins Baseball Nut Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 8.80)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 8.82)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 10.88)
- Ice Cream (Similarity score: 10.95)
- Giant Eagle Creamery Classics Premium Ice Cream (Similarity score: 11.17)
- Mousse Au Chocolat Artisanale (Similarity score: 11.61)
- Ice Cream, Snickerdoodle (Similarity score: 11.64)
- Dean's, Dean Foods Company Premium Ice Cream (Similarity score: 12.49)
- Ice Cream, Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 13.05)
- Tarte Au Citron Meringuée (Similarity score: 13.26)
- Ice Cream (Similarity score: 13.32)
- Mövenpick Caramelita (Similarity score: 13.94)
- Movenpick Caramelita (Similarity score: 14.58)
Ingredients List
- Cream
- E466
- E471
- E412
- E407
- E433
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Marshmallow
- Almond
- Cocoa Paste
- Cocoa
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)