ja! Ja! Schmand
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 995kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 995kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 16g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 16g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 3.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Primia Panna Da Cucina (Similarity score: 2.51)
- Esselunga,alinor Panna Da Cucina (Similarity score: 2.65)
- Crai Panna Da Cucina (Similarity score: 4.80)
- Tre Valli Panna Da Cucina (Similarity score: 4.88)
- Pennyvalbontà Panna Da Cucina Uht (Similarity score: 5.93)
- Coop Panna Da Cucina (Similarity score: 7.38)
- Ja! Ja! Schmand 24% Fett (Similarity score: 8.57)
- Panna Da Cucina (Similarity score: 9.16)
- Alnatura Schmand 24% Fett (Similarity score: 9.29)
- Milsani Schmand (Similarity score: 12.10)
- U Crème Légère Sucrée Et Vanillée Uht Sous Pression 21%mg (Similarity score: 12.77)
- Bauer Feiner Schmand (Similarity score: 13.42)
- Andechser Natur Schmand Sour Cream (Similarity score: 13.46)
- K Classic Frischer Schmand (Similarity score: 13.50)
- Schmand (Similarity score: 14.15)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)