JC David,J.C.David,jcdavid Émietté de Thon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 9.017857142857142 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 9 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.1g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.1g |
| Saturated Fat | 1.7g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 7.657657657657657% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 7.7% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 0 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Crousti' Frites (Similarity score: 19.94)
- Grainaissance Grainaissance, Mochi, Cashew Date (Similarity score: 21.53)
- 6 Large Loaves White Pita Bread (Similarity score: 22.31)
- Potato King Patat Frites (Similarity score: 22.82)
- Rimi Sõrnikud (Similarity score: 23.08)
- Bimbo Rap10 Fit (Similarity score: 24.53)
- Houmous De Lentilles Corail Et Saumon Bio (Similarity score: 25.08)
- El Mercado De Aldi Ensalada Mare Nostrum (Similarity score: 25.77)
- Primaflor Ensalada Fresca (Similarity score: 25.77)
- Auchan Carpaccio De Saumon Et Sa Marinade (Similarity score: 28.53)
- Dr Oetker Seelenwärmer (Similarity score: 29.70)
- Farine De Manioc (Similarity score: 30.78)
- Ground Turkey (Similarity score: 31.18)
- Ernte Krone Macinato Di Bovino Adulto (Similarity score: 31.53)
- Jean Martin Soupe Au Pistou 75cl Boc (Similarity score: 32.25)
Ingredients List
- Algae
- Lemon Zest
- Tuna
- Onion
- Colza Oil
- Sunflower Oil
- Olive Oil
- Gherkin
- White Wine Vinegar
- Shallot
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)