Joselin Quesada pasiega
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 9.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 5.93g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.93g |
| Saturated Fat | 4.66g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 66.19318181818183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.2% |
| Saturated Fat Value | 4.7g |
| Score | 7 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 25.91g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Crème Glacée Au Chocolat (Similarity score: 14.30)
- Hacendado Quesada (Similarity score: 14.86)
- Mint Cookie Crunch Ice Cream, Mint Cookie Crunch (Similarity score: 17.62)
- Hudsonville Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 18.13)
- Tarte Aux Framboises (Similarity score: 19.13)
- Food Club Peanut Butter S'mores Ice Cream (Similarity score: 19.19)
- Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 19.81)
- Always Save Ice Cream (Similarity score: 20.09)
- Coffee Creamer (Similarity score: 20.49)
- Crown Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 20.95)
- Meijer Meijer, Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 20.98)
- Ice Cream (Similarity score: 21.12)
- Esselunga Coppette Fior Di Latte E Cacao Esselunga (Similarity score: 21.13)
- Rich Vanilla Churned With Crushed Cookie Sandwiches Premium Ice Cream, Cookies & Cream Dream (Similarity score: 21.44)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 21.46)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)