Magnum Double Caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1270kj (304 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1270kj (304 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.18g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.18g |
| Saturated Fat | 14.5g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 79.67032967032968% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 79.7% |
| Saturated Fat Value | 14.5g |
| Score | 19 |
| Sodium | 72.7mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72.7mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cheesecake Reduced Fat Ice Cream Topped With Strawberry Sauce And Graham Crunch Covered With Cream Cheese Flavored Coting Drizzled With Strawberry Flavored Ribbon, Strawberry Cheesecake (Similarity score: 7.58)
- Gelato D'italia Mini King (Similarity score: 8.29)
- Carrefour Tartufo (Similarity score: 9.92)
- Light Ice Cream Bars, Light (Similarity score: 11.70)
- Cône Extrême Vanille (Similarity score: 12.36)
- Carrefour Chocolat Avec Sauce Au Chocolat (Similarity score: 13.69)
- The Queen's Cones Glacés Chocolat Et Caramel Salé (Similarity score: 15.86)
- Double Chocolate Light Ice Cream With Milk Chocolate Flavored Coating Minis Snack Bars (Similarity score: 16.05)
- Sammontana Cinque Stelle (Similarity score: 16.63)
- Auchan Bâtonnet Glacé Chocolat (Similarity score: 16.77)
- Nestlé Nata Sándwich De Helado De Nata Y Trocitos De Chocolate (Similarity score: 19.15)
- Cora Tiramisu Aux Spéculoos (Similarity score: 19.17)
- Smicy,marque Repère Cône Crème Brûlée X 6 (Similarity score: 19.35)
- Nestlé,maxibon Maxibon (Similarity score: 19.46)
- Toffee Ice Cream Bars With Milk Chocolate Flavored Coating & Toffee Candy, Toffee (Similarity score: 19.49)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Butterfat
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Emulsifier
- Stabiliser
- Modified Starch
- Skimmed Milk Powder
- Colour
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Salt
- Natural Vanilla Flavouring
- Sugar
- Natural Flavouring
- Flavouring
- Coconut Oil
- Cocoa Paste
- Glucose Fructose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Cocoa Butter
- Whole Milk Powder
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)