Light ice cream bars, light
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1272kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1272kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.35g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.35g |
| Saturated Fat | 11.59g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 72.71016311166876% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.7% |
| Saturated Fat Value | 11.6g |
| Score | 18 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 28.99g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Tartufo (Similarity score: 6.90)
- Cheesecake Reduced Fat Ice Cream Topped With Strawberry Sauce And Graham Crunch Covered With Cream Cheese Flavored Coting Drizzled With Strawberry Flavored Ribbon, Strawberry Cheesecake (Similarity score: 9.34)
- Magnum Double Caramel (Similarity score: 11.70)
- Nestlé Maxibon (Similarity score: 12.55)
- Nestlé,maxibon Maxibon (Similarity score: 12.65)
- Nestlé Nata Sándwich De Helado De Nata Y Trocitos De Chocolate (Similarity score: 12.76)
- Magnum Collection Ruby (Similarity score: 13.33)
- Magnum Magnum Ruby (Similarity score: 13.33)
- Sammontana Cinque Stelle (Similarity score: 14.20)
- Gelato D'italia Mini King (Similarity score: 14.79)
- Nestlé,extrême Extrême À L'américaine Vanilla Pécan (Similarity score: 15.36)
- Carrefour Double Banana Caramel Banane Caramel (Similarity score: 15.87)
- Maxibon Motta (Similarity score: 16.27)
- Cora Tiramisu Aux Spéculoos (Similarity score: 16.58)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Topped Chocolate Caramel Cookie Dough 438ml (Similarity score: 16.60)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E412
- Monoglycerides
- E415
- E407
- Retinyl Palmitate
- E160b
- Chocolatey Coating
- Sugar
- Corn Syrup
- Cream
- Maltodextrins
- Whey Protein
- Natural Flavouring
- Propylene Glycol Monostearate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)