Nestlé Nestlé - eXtrême - Chocolate Brownie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 818kj (196 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 818kj (196 calories/kcal) |
| Fiber | 1.73 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.73 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 1.8199999999999998g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.82g |
| Saturated Fat | 5.45g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 61.791383219954646% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.8% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 8 |
| Sodium | 27.700000000000003mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 27.7mg |
| Sugars | 15.3g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé,extreme Cookies & Cream (Similarity score: 6.03)
- Auchan,auchan Bio Crème Glacée Chocolat Bio (Similarity score: 11.03)
- Morrisons Chockas Mint Choc (Similarity score: 14.28)
- Gelato (Similarity score: 14.58)
- L'artisan Givré Crème Glacée Café (Similarity score: 14.88)
- L’angelys Bûche Glacée Chocolat Blanc & Cassis (Similarity score: 17.94)
- Wicked Sister Madagascan Vanilla Bean (Similarity score: 18.32)
- Mamie Nova Offre Maxi Crème Chocolat Noir Intense (Similarity score: 19.02)
- Erhard Glace Yaourt (Similarity score: 19.13)
- Erhard Crème Glacée Yaourt (Similarity score: 19.32)
- Nice (Similarity score: 19.84)
- Pingviini,nestlé Vanilja Pingviini Kermajäätelö (Similarity score: 20.49)
- La Ibense Bornay Kinder Blanco (Similarity score: 20.96)
- Fraisier X2 Décongelé (Similarity score: 20.99)
- L’angelys Creme Glacèe (Similarity score: 20.99)
Ingredients List
- Water
- Lactose And Milk Proteins
- Cocoa
- Wheat Starch
- Milkfat
- Dextrose
- Hazelnut
- Emulsifier
- Cocoa Butter
- Colour
- Salt
- Invert Sugar Syrup
- Stabiliser
- Cocoa Paste
- Skimmed Milk Powder
- Modified Starch
- Natural Flavouring
- Raising Agent
- Natural Vanilla Flavouring
- Fresh Cream
- Wheat Flour
- Sugar
- Skimmed Milk
- Vegetable Fat
- Glucose Syrup
- Fat Reduced Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)