Performance protein bar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1314kj (315 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1314kj (315 calories/kcal) |
| Fiber | 12 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 12 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | -2 |
| Sodium | 190mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 190mg |
| Sugars | 8g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Belle Iloise Sardines Aux Deux Piments Et Sa Note De Citron (Similarity score: 28.76)
- La Belle Iloise Sardines Aux Deux Piments Et Sa Note De Citron (Similarity score: 28.76)
- Cauliflower & Spinach Ravioli (Similarity score: 28.79)
- Natural Peanut Butter (Similarity score: 30.26)
- Houmous (Similarity score: 31.81)
- Kashi Golean Cereal Original 21oz (Similarity score: 31.85)
- Kashi Kashi Golean Cereal Original 1 6oz (Similarity score: 31.85)
- Netto Sardines Au Citron (Similarity score: 32.55)
- Golden Flake, Golden Flake Snack Foods Inc Golden Flake, Sunflower Seeds (Similarity score: 32.98)
- Patrimoine Gourmand Crêpes De Bretagne Au Froment (Similarity score: 33.14)
- Pietro Castelli Conchiglioni (Similarity score: 33.44)
- Bar (Similarity score: 33.59)
- Protein Bar (Similarity score: 33.59)
- Kashi Go Original Breakfast Cereal Nongmo Project Verified (Similarity score: 34.49)
- By Sainsbury's Fat Free Natural Cottage Cheese (Similarity score: 35.70)
Ingredients List
- Tapioca Starch
- Acacia Fibre
- Flavouring
- Sea Salt
- Peanut
- Pea Protein
- Vegetable Glycerin
- Chocolate Coating
- Pea Crisps
- Yacon Syrup
- Sprouted Brown Rice Protein
- Peanut Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)