Magnum Collection Ruby
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1272kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1272kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.8% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 19 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnum Magnum Ruby (Similarity score: 0.00)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Topped Chocolate Caramel Cookie Dough 438ml (Similarity score: 6.77)
- Dr Oetker My Ice Cream Vanilla Flavour (Similarity score: 10.83)
- Nestlé Nata Sándwich De Helado De Nata Y Trocitos De Chocolate (Similarity score: 11.99)
- Nestlé Maxibon (Similarity score: 12.24)
- Nestlé,maxibon Maxibon (Similarity score: 12.49)
- Light Ice Cream Bars, Light (Similarity score: 13.33)
- Premium Ice Cream Bars (Similarity score: 14.96)
- Gelatelli Dark Chocolat (Similarity score: 15.28)
- Blue Cotton Candy Ice Cream With Mini Marshmallows (Similarity score: 15.44)
- Nestlé,extrême Extrême À L'américaine Vanilla Pécan (Similarity score: 15.52)
- Monoprix 3 Maxi Chocolat Blanc Coeur Citron (Similarity score: 15.79)
- Cheesecake (Similarity score: 16.27)
- Carrefour Double Banana Caramel Banane Caramel (Similarity score: 16.73)
- Carrefour Tartufo (Similarity score: 16.91)
Ingredients List
- Uk E Sg A Combination Of White Chocolate Ice Cream
- Cocoa Butter
- Skimmed Fra Milk Powder
- Glucose Syrup
- Coconut Oil
- Buter Oi
- Frucose
- Raspbery Puree
- Whey Oconcentrate
- Cocoa Paste
- W
- Raspberry Swirl And Ruby Couverture Chocolate For A New Cé Magnum Chocolate Experience
- Glucose Fructose Syrup
- Emulsifier
- Whole Milk Powder
- Stablisers
- Acidity G Regulafor
- Flavounings
- We Purchase A Volume Of Cocoa From Rainforest Alliance Certified Farms Equivalent To The Volume Used In This Product For More
- Seer Www
- Ra
- Orgimb
- White Chocolate Ice Cream
- Store At 18°c
- Best Before End
- Salsa Al Lampone E Cioccolato Di Copertura Fatto Con Cacao Z Ruby
- Per Una Nuova Esperienza Di Cioccolato Magnum
- Gelato Al Cioccolato Bianco
- Variegato G Con Salsa Al Lampone
- Con Cioccolato Di Copertura
- Ingredienti
- Zucchero
- Acgua
- With A Swirl Of Raspberry Sauce
- Buro W Di Cacao
- Latte Scremato In Polvere
- Sciroppo Di Glucosio
- Olio Di Cocco
- Burro Concentrato
- Fruttosio
- Purea Di Lampone Z 20
- Lattosio E Proteine Del Latte
- Pasta D Cacao
- Sciroppo Di Glucosio Fruttosio
- À
- Enulsionanti
- Latte Intero In Polvere
- Addensant
- Cometiori Di Acidità
- Aromi
- Puo Conteriere
- Mandorle
- F Acquistiamo Da Aziende Agricole Certificate Rainforest Alliance Un Volume Di Cacao Equivalente Al Volume Utilizralo Per Questo L Prodoto
- Per Maggion Informazioni
- Visita
- Coated In Couverture Chocolate
- Ra
- Orgimb
- Fatto Con Fave Di Cacao Ruby Conservare A 18°c
- Da Consumarsi Prefentbimente Entro Fine
- De At Ch Eine Kormbination Aus Weißem Schokoladeneis
- Himbeerstrudel Und Ruby Schokoladenkuvertüro Für B 106%1
- Ingredents
- Sugar
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)