Mouse Hill Schwarzer Knoblauch
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1240kj (297 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1240kj (297 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.3g |
| Saturated Fat | 0.098g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 47.804878048780495% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.8% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 0 |
| Sodium | 16.36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 16.4mg |
| Sugars | 12g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Orecchiette (Similarity score: 18.77)
- Pastaio Di Altamura Strascinati (Similarity score: 19.19)
- Moulin Des Moines Flocons De Teff (Similarity score: 27.97)
- El Granero Integral Teff (Similarity score: 28.05)
- Baqué Descafeinado Natural (Similarity score: 29.48)
- Tartelettes Fraises (Similarity score: 30.81)
- Campo Largo Alubias Blancas Categoría Extra (Similarity score: 30.82)
- Auchan Tagliatelles Au Basilic Aux Oeufs Frais (Similarity score: 30.83)
- San Blas Harina Integral San Blas (Similarity score: 31.89)
- Maheso Profiteroles Ultracongelados (Similarity score: 32.26)
- Great Value Spaghetti (Similarity score: 32.57)
- Chocolate Brownie Dessert Hummus (Similarity score: 32.85)
- Pa Food Mantou Sandwich (Similarity score: 33.67)
- Farine Francilienne Pain Quotidien, 5 Pains Orientaux (Similarity score: 33.69)
- Lustucru Linguine 250g Lustucru Selection (Similarity score: 33.88)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)