Saucisson sec canard
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1218kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1218kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21.1g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 35.874439461883405% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35.9% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Terrine De Sanglier (Similarity score: 16.51)
- Michel Bolard Pâté En Croûte (Similarity score: 18.57)
- Judia Mungo Partida (Similarity score: 22.09)
- Italian Style Beef Meatballs (Similarity score: 23.72)
- Ba Pla! Tortilhous (Similarity score: 24.56)
- Baqué Descafeinado Natural (Similarity score: 24.70)
- Ba Pla! La Pâte Tarnaise (Similarity score: 26.23)
- Cafe Hon Inc Goat Cheese (Similarity score: 27.32)
- Lentilles Vertes (Similarity score: 28.21)
- Oelenberg Vermicelle (Similarity score: 28.32)
- Cucina Orecchiette (Similarity score: 29.04)
- Campo Largo Alubias Blancas Categoría Extra (Similarity score: 29.38)
- La Pasta Di Angelo,treo Pappardelle (Similarity score: 29.39)
- Premier Protein Barre De Proteine (Similarity score: 29.71)
- Panorient Pains Du Monde Suédois Ronds (Similarity score: 29.77)