Thiriet Glace chocolat acec copeaux de chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.2g |
| Saturated Fat | 8.2g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 74.54545454545453% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 74.5% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 112.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Edition Brown Butter Bourbon Flavored Ice Cream With A Salted Caramel Swirl And Rich, Smooth Brown Butter Bourbon Truffles, Buttered Bourbon Truffle (Similarity score: 13.35)
- Caramel Swirl, Brownie Chunks, Toffee Pieces Ice Cream, Toffee Brownie Twist (Similarity score: 14.35)
- Thai Curry Pumpkin Ice Cream (Similarity score: 14.92)
- Bananas Foster Ice Cream (Similarity score: 15.23)
- Fresh & Easy Ice Cream (Similarity score: 15.51)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 16.80)
- Ice Cream (Similarity score: 17.15)
- Hudsonville Turtle Sundae Ice Cream (Similarity score: 17.73)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 18.28)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 18.51)
- Velvet Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 18.99)
- Publix Premium Ice Cream (Similarity score: 20.18)
- Rios,penny Cookies And Cream (Similarity score: 20.37)
- Coffee Flavored Ice Cream With Chocolate Chips (Similarity score: 20.67)
- Esselunga Coppette Fior Di Latte E Cacao Esselunga (Similarity score: 21.03)
Ingredients List
- Sugar
- Emulsifier
- Thickener
- E412
- Gluten
- Nut
- Glucose Syrup
- Chocolate Powder
- Fresh Cream
- Dark Chocolate
- Dextrose
- Skimmed Milk Powder
- Coconut Oil
- Chocolate Pieces
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)