BAR
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1326kj (317 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1326kj (317 calories/kcal) |
| Fiber | 26.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 26.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 33.33g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 33.33g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 21.422450728363323% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.4% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | -2 |
| Sodium | 192mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192mg |
| Sugars | 5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Protein Bar (Similarity score: 0.00)
- Bioreal (Similarity score: 18.71)
- Performance Protein Bar (Similarity score: 33.59)
- Natural Peanut Butter (Similarity score: 43.79)
- Kashi Golean Cereal Original 21oz (Similarity score: 44.57)
- Kashi Kashi Golean Cereal Original 1 6oz (Similarity score: 44.57)
- Foodspring Protein Bar, Strawberry Yoghurt (Similarity score: 45.54)
- Foodspring Protein Bar Strawberry Yogurt (Similarity score: 46.13)
- Golden Flake, Golden Flake Snack Foods Inc Golden Flake, Sunflower Seeds (Similarity score: 46.66)
- Kashi Go Original Breakfast Cereal Nongmo Project Verified (Similarity score: 48.00)
- Cauliflower & Spinach Ravioli (Similarity score: 49.15)
- Powerbar, Premier Nutrition Corporation Clean Whey Protein Bar (Similarity score: 49.82)
- Clean Whey Protein Bar (Similarity score: 49.82)
- Clean Whey Protein Bar (Similarity score: 49.82)
- Catelli Rigatoni (Similarity score: 50.44)
Ingredients List
- Protein Blend
- Fractionated Palm Oil
- E422
- Natural Flavouring
- Sea Salt
- Stevia Leaf Extract
- Cinnamon
- Ground Almonds
- Isomalto Oligosaccharide
- Soluble Corn Fiber
- Whey Protein Crisps
- Water
- Chicory Fibre
- Dried Apple
- E968
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)